Gdyby ptaki mogły jeździć kolejkami, z pewnością wybrałyby CabriO-Bahn na szczyt Stanserhorn. Dlaczego? Bo to jedyna kolejka na świecie, która oferuje pasażerom możliwość jazdy na… dachu! Tak, dobrze czytasz. W Szwajcarii możesz poczuć wiatr we włosach i podziwiać alpejskie szczyty, nie ruszając się z miejsca, przynajmniej teoretycznie. A wszystko to dzięki innowacyjnej konstrukcji, która pozwala na podróżowanie na otwartym górnym pokładzie.

Przygoda bez wysiłku

Historia kolejki na Stanserhorn sięga 1893 roku, kiedy to pierwsze drewniane wagony wjechały na szczyt. Dziś, po ponad 120 latach, możemy cieszyć się wiatrem wiejącym w twarz i pięknymi widokami już w bardziej modernistycznym stylu. Podróż zaczyna się w miasteczku Stans, skąd otwarty zabytkowy funikular (kolejka linowo-terenowa) przewozi Cię do stacji pośredniej Kälti. Tam następuje przesiadka do tytułowej kolejki CabriO, która została otwarta w 2012 roku.

Podczas jazdy liny kolejki nie są zawieszone nad głowami, tylko z boku kabiny, co sprawia, że wagonik przemieszcza się bardzo blisko masztów wspierających konstrukcję. To daje uczucie jeszcze większej bliskości z naturą i… no cóż, z masztami też. Czuć mechanikę, jak to wszystko pracuje. Oczywiście możesz też zostać w środku, ale kto by chciał?

Wjazd na górę to podróż z dodatkiem adrenaliny i panoramy na dziesięć szwajcarskich jezior, szczyty, doliny oraz z widokiem na Niemcy i Francję. Typowe połączenie najnowszej technologii, przygody i natury, które dla Szwajcarii jest tak typowe. Uwielbiam!

Kolejka kabrio (CabriO) na Stanserhorn w Szwajcarii

Kolejka CabriO to randka z naturą

CabriO to nie tylko kolejka, to doświadczenie. To jak skok na bungee, tylko bez skoku… i bungee. Ale za to z komfortem i stylem, których nie powstydziłby się James Bond. Jeśli więc masz ochotę na niezapomnianą podróż, która pozwoli Ci poczuć się jak ptak, albo super agent, to CabriO jest dla Ciebie. Jednak to nie wszystko! Od końcowej stacji dzieli Cię dziesięciominutowy spacer do samego szczytu Stanserhorn. To kolejna atrakcja ponieważ jest to samotny szczyt, zapewniający widoku w promieniu 360 stopni i piękną panoramę! A jeśli poczujesz głód, czeka tam na Ciebie restauracja Rondorama, która obraca się wokół własnej osi i częściowo działa jako bufet.

Przejazd kolejką CabriO i wyprawa na szczyt w 100% łączy w sobie technologię, przygodę i naturę. I choć może się wydawać, że to tylko 24-minutowa podróż (tyle trwa wjazd) to wspomnienia oraz piękne zdjęcia bez refleksów na szybie, czekają i zostaną z Tobą na dłużej, niż czapka której zapomniałeś przytrzymać.

Wszystkie podstawowe informacje oraz rezerwacja biletów znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej stanserhorn.ch