Arnold-Schwarzenegge - Przydaj się. Siedem zasad lepszego życia

Mam mało autorytetów, których rady i życiowe pogawędki mógłbym uznać jako intersujące, i brać coś z tego dla siebie jako wartościowe. Jednak jeśli miałbym kogoś wskazać, to byłby nim born in Austria, made in America – Arnold Schwarzenegger. Nie zawsze zgadzałem się z jego zdaniem, jak chociażby pamiętne „Fuck your freedom!” z czasów pandemii, to jednak niewątpliwie jednym z takich autorytetów jest. Bo chociaż miał swoje wtopy, to nie sposób, w wielu aspektach życia odmówić mu sukcesów. Swój chłop, autentyczny, który zawsze inspirował, i nie tylko mnie ale kilka pokoleń. Z tego powodu sięgnąłem po jego książkę Be Useful: Seven tools for life, której polski tytuł brzmi – Przydaj się. Dokładniej pisząc, sięgnąłem po audiobooka.

Spacer z Arnoldem

Dużo ich słucham na spacerach bo lubię za jednym zamachem robić coś dla ciała i umysłu. Czegoś się uczyć, coś poznawać. Poza tym zawsze kreatywnie mi się na nich myśli lub rozmawia z innymi. Dlatego też, od razu się uśmiechnąłem, gdy dokładnie o tym samym usłyszałem w słuchawkach. Arnold ze swoim austriackim akcentem sam owego audiobooka nagrał i w jednym z rozdziałów była mowa o zbawiennym wpływie spacerów na nasze życie. Moim daniem ta anegdota doskonale przedstawia koncept tej książki.

Nie jest ona jego biografią, a takim uniwersalnym poradnikiem. Pojedyncze wspomnienia, które Arnold przytacza dotyczące jego życia, znam już z innych wywiadów, materiałów czy autobiografii – Pamięć Absolutna. Nic odkrywczego. Tutaj jego historie są tylko punktem startowym i tłem by rozwinąć wątek czy myśl. Arnie skupił sie na zebraniu dobrych rad i określeniu swojego podejścia do życia. Uniwersalnego podejścia, które przez lata wielopoziomowej kariery i na bazie kontaktów z ludźmi sobie wyrobił. Rady by pomagać innym, że dobro wraca, doba ma wystarczająco czasu na trening i tym podobne, nie są niczym nowym. No i nie jest to książka dla ludzi, którzy już dawno do tego doszli. Bardziej lektura dla tych ciągle szukających. Dla tych, którym brakuje dobrych rad i mają na tyle szacunku do Schwarzeneggera, że je od niego – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – kupią.

Arnold Schwarzenegger – Przydaj się. Siedem zasad lepszego życia

Czy książka Be Useful wniosła coś do mojego życia? No nie. Jednak lubię ten jego angielski z akcentem, Arnolda autentyczność i sukcesy osobowe. Sukcesy, które w pojedynkę są większe niż „sukcesy” wszystkich influencerów, youtuberów i nauczycieli życia razem wzięte. Arnold i jego siedem zasad lepszego życia, są mi bliższe niż cały pato celebrycki świat. Nie tylko przez nostalgię.