Dokument When Blondie Came to Britain produkcji BBC przedstawia trwałe relacje zespołu Blondie z Wielką Brytanią. To tam, a nie jak często błędnie się uznaje w USA, zaczęła się ich kariera. Film śledzi wczesne kroki zespołu w tym kraju – od ich pierwszego koncertu dla studentów w Bournemouth w 1977 roku, po przełomowy debiut telewizyjny w Granada TV. Produkcja ukazuje, jak jeden z najbardziej kultowych zespołów w historii światowej muzyki pozostawił niezatarty ślad w brytyjskiej popkulturze. Ślad i inspiracje obiecane tam do dzisiaj. Podkreśla jaką rolę Wielka Brytania odegrała w katapultowaniu Blondie do sławy, a jego narracja kończy się występem na scenie festiwalu muzyki w Glastonbury w 2023 roku.

W programie znajdują się nowe wywiady z byłymi i obecnymi członkami zespołu, w tym rzecz jasna z Debbie Harry. Uważam to za duży plus ponieważ nie wszyscy za sobą aktualnie przepadają. Dobrze, że magia telewizji potrafi ich połączyć w jeden zespół na potrzeby takiej produkcji. Poza ich wspomnieniami, mamy też wypowiedzi Mike Chapmana, ojca chrzestnego ich sukcesu oraz wplecionych kilka historii fanów. Dobrze to wygląda, miło się ogląda i słucha. Jakże by inaczej?

Przyjemna podróż dla fanów

Niespodzianką było zobaczyć dla mnie również kilka nowych zdjęć. Zdjęcia zostały wywołane na potrzeby tego dokumentu po ponad 45 latach przez ich autorkę. Chociażby jedno przedstawiające Debbie ubraną w plakat ma tutaj swoją premierę. Plakat, którego nawet sama zainteresowana nie rozpoznaje, gdy producenci dokumentu pokazują jej to zdjęcie podczas wywiadu. Poza zdjęciami usłyszałem również kilka nowych rzeczy, ciekawostek o których jeszcze nie wiedziałem. W moim przypadku po kilku książkach biografiach, dziesiątkach wywiadów oraz innych mniej lub bardziej udanych dokumentach jest to dość trudne.

When Blondie Came to Britain to krótkie, nowe i przyjemne uzupełnienie wiedzy o zespole. Jest jak śmietanka i dużo cukru do porannej kawy. Godzinna nostalgiczna wyprawa dla fanów zapewniona. Pozostałym uzupełnieniem mogą być moje inne teksty dostępne pod hasztagiem Blondie.

Plakat filmu dokumentalnego When Blondie came to Britain z 2023 roku.