Film Gorączka „Heat” Michaela Manna z 1995 roku doczekał się kontynuacji. Do tego kontynuacji w formie 500 stronicowej powieści. Heat 2: A Novel – tak brzmi oryginalny amerykański tytuł i jest to debiut reżysera jako pisarza. Powieść jest kontynuacją, a zarazem prologiem kultowego już obecnie filmu i wydarzeń w nim zaprezentowanych. Obrazu najlepszego w swojej klasie, z popisem aktorskim i niezapomnianymi rolami Ala Pacino (Vincent Hanna) i Roberta De Niro (Neil McCauley). Współautorką, która pomagała Michaelowi w pisaniu jest Meg Gardiner, uznana amerykańska powieściopisarka kryminalna.
Powieść to powrót do uwielbianego przeze mnie klasycznego neon-noir Los Angeles i nie tylko…
Heat 2 – Fabuła – Spojlery!
Chris Shiherlis grany w filmie przez Vala Kilmera, jest ostatnim żywym członkiem złodziejskiej ekipy dzień po zakończeniu filmu. Dokładnie w tym momencie zaczyny się akcja książki gdy ranny i zdesperowany musi wydostać się z Los Angeles. Heat 2 podąża fabularnie za ucieczką i lotem Shiherlisa do Ciudad del Este, miejscowości w Paragwaju. Tam bohater wraca do formy i pracuje jako ochroniarz dla tajwańskiej mafii, zajmującej się czarnorynkowym obrotem systemów oprogramowania.
Podobnie jak film, książka dotyczy zarówno policjantów, jak i złodziei. Zawodowo wszyscy bohaterowie są na szczycie własnych karier, egzystencjalnie jednak – na życiowym dnie.
Wykorzystując strukturę podobną do filmu Ojciec Chrzestny II (1974), narracja powieści przeplata historię Chrisa z rozdziałami osadzonymi siedem lat wcześniej w 1988 roku. Między innymi wtedy to ekipa Neila McCauleya próbuje rozprawić się z kartelem narkotykowym w motelu Mexicali. Z kolei porucznik Vincent Hanna po powrocie do Chicago, poszukuje gangu włamywaczy, którzy przy okazji gwałcą i torturują swoje ofiary. Ogólnie rzecz ujmując, dokładnych opisów akcji i „nowych” przygód znanych bohaterów jest co nie miara. Od ulic neonowego Los Angeles i Las Vegas, przez siedziby tajwańskich syndykatów, po pranie pieniędzy kartelu narkotykowego w Meksyku.
Gorączka 2 rzuca światło na działania międzynarodowych organizacji przestępczych oraz policjantów i agentów, którzy ich ścigają. Schematy podobne do filmu. Również w książce budową postaci odgrywa ważną rolę i przedstawia pełnokrwisty portret mężczyzn oraz kobiet zamieszkujących oba te światy.
Heat 2 – Dlaczego powieść nie film?
Potrzeba było dużo perswazji od agenta Michaela Manna – Shane’a Salerno, aby Mann zdecydował, że powieść to najlepszy format na jakikolwiek sequel i powrót do świata który stworzył. Jeden z oczywistych problemów na drodze do realizacji filmu to czas. Wszyscy aktorzy którzy wystąpili w oryginalnym filmie są już za starzy. Nie te lata by mogli zagrać swoje młodsze wersje, a odmładzanie jakie mogliśmy obejrzeć przy okazji filmu Irlandczyk (2019), nie wchodziło w grę.
Tylko powieść pozwoliła Mannowi na powrót do odpowiedniej epoki i bohaterów nieskrępowanych podejmowanymi decyzjami oraz ruchami w marnym CGI.
Podczas pandemii COVID-19 para autorów powieści wymieniała notatki przez rok, zanim w końcu spotkała się twarzą w twarz. „Jej zdolności opisów i budowania historii są fantastyczne!” – kontempluje przy okazji premiery książki współautorkę Michael Mann. „Zanim zaczęliśmy pisać powieść, istniał 65-stronicowy szkic o tym, o czym w ogóle ona będzie. Zależało nam na tym aby każde pojedyncze wydarzenie w tej historii miało sens, a wszystkie jej elementy będą ze sobą idealnie współpracować” – dodaje.
Gorączka 2 – Recenzja
Michael Mann daje nam ekscytujący i bogaty emocjonalnie thriller, z takim samym stylem i rozmachem jak znany nam wszystkim film. Książka to genialna i porywająca historia z bogatymi i prawdziwymi postaciami oraz potężnym fabułą. Po prostu tona pięknej gangstersko-policyjnej historii! Myślę, że każdy fan, który zauroczył się w klimacie filmu, doceni i zauroczy się również w tej powieści!
27-letnia przerwa i powrót do znanych Mannowi bohaterów, pozwoliła zaznaczyć mu w nich upływ czasu. Uwydatnić to jak popełniane przez nich zbrodnie wpływały na decyzje w przyszłości i jak nie zawsze wszystko jest albo białe, albo czarne. Pod koniec powieści Shiherlis uświadamia sobie, że nieubłagalnie nadchodzi świat nowych przestępców i nowej ery kryminalistów. Nadchodzi czas Internetu i świata hakerów, cyfrowych przestępców, którzy mogą przeniknąć do dowolnej instytucji i milionów użytkowników. Świat w którym jeden człowiek z laptopem jest więcej wart niż stu ludzi pod bronią. Zdaje sobie sprawę, że napady na banki czy ciężarówki przewożące forsę, odchodzą w zapomnienie, stając sie bezsensowne i ryzykowne…
Epilog
Odchodzą w zapomnienie niczym stara gwardia aktorów i reżyserów, na której filmach i aktorstwie wychowało się moje pokolenie. Komu Ty kibicowałeś, Vincentowi czy Neilowi? Spragnionym ich nigdy nie poznanych przygód i dróg do miejsc w jakich znaleźli się w filmie polecam książkę zdecydowanie! Na razie dostępna jest niestety jedynie po angielsku – czekamy na polską wersję.