Bjorn, Benny, Agnetha i Frida ABBA na okładce płyty Ring Ring

Dziś od albumu Ring Ring, rozpoczynam cykl recenzji płyt zespołu ABBA. Według wielu ludzi najlepszej pop-grupy wszech czasów. Być może temat dość banalny, ale jak się tak bliżej przyjrzeć, to w Internecie mało jest recenzji płyt, które zazwyczaj uważane są za oczywiste i niepotrzebujące reklamy. Społeczeństwo jednak się starzeje. Uznałem, że tych kilka słów od człowieka, który na zespole ABBA zdobywał pierwsze doświadczenia w słuchaniu muzyki i uczył się właśnie z tych płyt estetyki melodii, mogą posłużyć jako drogowskaz. Po opisaniu wszystkich płyt, pokuszę się o sporą porcję refleksji oraz przemyśleń, jakie na temat tej grupy, spotykają mnie na przestrzeni prawie 50 lat.

Niezauważony debiut ABBY

Płyta debiutancka na której wyraźnie słychać, że grupa nie ma jeszcze pomysłu na siebie. Są już na niej pierwsze przebłyski świetnych kompozycji, ale ich aranż sporo odbiega od tego, do czego niebawem zespół dojrzeje. Album zawiera kilka jasnych punktów w postaci pięciu piosenek. Są to: Ring RingPeople Need LoveNina Pretty BalerinaHe is Your Brother oraz I Am Just a Girl. Jak na płytę dwugwiazdkową w mojej pięciostopniowej skali, pięć dobrych piosenek może trochę mylić ocenę. Jednak odnośnikiem tej dwugwiazdkowej noty jest całokształt i jakość wszystkich piosenek ABBA. Na tym tle, kompozycje z płyty Ring Ring nie wypadają już tak okazale.

Z pewnością tytułowa piosenka mogłaby się pojawić na kolejnej płycie i byłby na niej ozdobą. Całość albumu upiększa jeszcze według mnie niedoceniana, a przepiękna I Am Just a Girl. Ta kompozycja potrafi naprawdę urzec śliczną melodią i wspaniałą harmonią wokalną – i to chyba całej czwórki Szwedów? Reszta to niestety mniej, lub bardziej nietrafione propozycje.

Z tej płyty lansowano People Need Love oraz Ring Ring. Przetrwały też piosenki Nina Pretty Balerina i He is Your Brother. Wykorzystywane były sporadycznie w późniejszych latach przez zespół na koncertach, czy w programach TV. Odnotować należy, że piosenka Another Town, Another Train pojawiła się jeszcze na składance przebojów, ale dla mnie odbiega od tej piątki wymienionej wcześniej.

Ring Ring to pierwsza próba ABBY w konkursie Eurowizji

Jako ciekawostkę warto dodać, że piosenka Disillusion, którą zresztą pominąłem w wyróżnieniach z uwagi na jej słabość, została skomponowana przez Agnethę, a Björn dopisał do niej tekst. Był to jedyny przypadek, gdzie panie wzięły udział w komponowaniu muzyki. Agnetha była potem również namawiana przez Bjorna do tworzenia. Niestety już nigdy nie dała się do tego namówić. Wcześniej, na swoich solowych, szwedzkojęzycznych płytach częściej pisała muzykę i teksty, ale w ABBA zadowoliła się samą ich interpretacją. Na sam koniec, informacja o piosence I Saw It in The Mirror. Była ona napisana podobno zupełnie dla innego artysty, ale gonił ich termin wydania, więc dołączono ją szybko do płyty.

Debiut ABBY to płyta powstała trochę przypadkowo, z materiału poskładanego z różnych pomysłów. W oficjalnej dyskografii, traktuję się ją jeszcze jako niefirmowaną nazwą ABBA, a czterema imionami członków. Piosenka tytułowa Ring Ring, wzięła udział w Szwedzkich eliminacjach do konkursu Eurowizji ’73. Zajęła w nich trzecie miejsce. Płyta, w związku z sukcesem zespołu – który nadszedł dopiero w najbliższych latach, doczekała się szybkich wznowień.

Gościnnie Krzysztof Sierszuła