Dzisiaj (30.12.2019) został zaprezentowany odrestaurowany teledysk do piosenki Take On Me zespołu a-ha. To drugi po Last Christmas od Wham teledysk, który w tym miesiącu doczekał się zremasterowanej wersji. Przypadek czy rozpoczynającą się modą, na odnawianie starych teledysków?

Rys historyczny

Zespół a-ha wydał dwie wersje piosenki Take On Me jak i dwa teledyski do niej. Pierwszy pojawił się w 1984 roku i podobnie jak piosenka, nie odniósł żadnego wartego odnotowania sukcesu. Jego druga wersja, wraz z nową wersją piosenki z debiutanckiego albumu Hunting High and Low pojawiła się w 1985 roku. Teledysk do drugiej wersji wyreżyserował Steve Barron, który aby opowiedzieć historię miłosną z pogranicza świata realnego i fantazji wykorzystał rotoskopię. To połączenie akcji na żywo i animacji ołówkiem. Eksperymentalny pomysł zaowocował ogromnym sukcesem i ponadczasowym teledyskiem, a dla samego irlandzkiego reżysera jest najlepsza wizytówką.

W listopadzie 2019 roku, a-ha, a właściwie ich wytwórnia, opublikowała trzyczęściowy dokument, który opowiada o powstaniu Take On Me. Zarówno samej piosenki, jak i wideo. Wydany z tej okazji winyl z ponadczasowych hitem, osiągnął 1 miejsce na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii, a historia po 34 latach zatoczyła koło.

Fanów zapraszam na dwa dobre teksty o powstaniu zarówno piosenki, jak i samego teledysku, tu i tutaj.

Lata 80. w 4K

Wytwórnia w komunikacie prasowym towarzyszącym premierze odnowionej wersji w 4K, oznajmiła, że klip nie został tylko poprawiony programowo, ale przywrócono go z oryginalnych szpul z taśmami 35 mm. Na oficjalnym kanale a-ha na YouTube, zaprezentowano również krótkie wideo, które pokazuje jak w stosunku do oryginału prezentuje się odrestaurowana wersja. Wykonana praca nie poszła na marne, a wszyscy fani mają mały prezent. Choć w jego rysunkowej akcji nie widać dużej różnicy, tak w realnych ujęciach klip jest bardziej żywy i wyraźniejszy. Czy jednak dla wszystkich fanów nostalgii, przez wiele lat przyzwyczajonych do oryginału, również lepszy? Do obejrzenia i ocenienia.