Dzisiaj (30.12.2019) zostało zaprezentowany odrestaurowany teledysk do piosenki Take On Me zespołu a-ha. To drugi po Last Christmas od Wham teledysk, który w tym miesiącu doczekał się zremasterowanej wersji. To przypadek? czy jednak mamy do czynienia z rozpoczynającą się modą na odnawianie starych teledysków?

Krótka historia powstania teledysku Take On Me

Zespół a-ha wydał dwie wersje piosenki Take On Me jak i dwa teledyski do niej. Pierwszy pojawił się w 1984 i podobnie jak piosenka, nie odniósł żadnego wartego odnotowania sukcesu. Jego druga wersja, wraz z nową wersją piosenki pochodzącej z debiutanckiego albumu Hunting High and Low pojawiła się w 1985 roku. Teledysk do drugiej wersji piosenki wyreżyserował Steve Barron, który aby opowiedzieć historię miłosną z pogranicza świata realnego i fantazji wykorzystał rotoskopię. Połączenie akcji na żywo i animacji ołówkiem. Eksperymentalny pomysł zaowocował ogromnym sukcesem i ponadczasowym teledyskiem, a i dla niego samego, nie tylko zespołu, stał sie najlepsza wizytówką.

W listopadzie 2019, a-ha, a właściwie ich wytwórnia, udostępniła trzyczęściowy dokument, który zagłębiła się w powstanie Take On Me. Zarówno piosenki, jak i wideo, a wypuszczony z tej okazji winyl, osiągnął 1 miejsce na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Historia po 34 latach zatoczyła koło.

Lata 80. w 4K

Wytwórnia w komunikacie prasowym towarzyszącym premierze odnowionej wersji, oznajmiła, że klip nie został tylko poprawiony programowo, ale przywrócono go z oryginalnych szpul z taśmami 35 mm. Na oficjalnym kanale a-ha na YouTube, zaprezentowano również krótkie wideo, które pokazuje jak w stosunku do oryginału prezentuje się odrestaurowana wersja. Wykonana praca nie poszła na marne, a wszyscy fani i imprezowicze na sylwestrowe imprezy mają prezent na nowy rok. O ile w jego rysunkowej akcji nie widać dużej różnicy, tak w realnej akcji od razu widać że klip jest bardziej żywy i wyraźniejszy. Czy jednak dla wszystkich nostalgicznych fanów, przez wiele lat przyzwyczajonych do oryginału jest lepszy?

A-ha – Take On Me – Teledysk w rozdzielczości 4K